יתרון נדנדות עץ בגינה

 

הגינה הביתית היא שכיית חמדה אמתית. מקום להירגע וליהנות בו מזמן איכות תחת כיפת השמיים, בפרטיות המבוקשת ובמעטפת של טבע ושלווה. יש כל כך הרבה דרכים לשדרג את הגינה עם דשא, עציצים, ריהוט גן מסוגנן, עמדת ברביקיו, בריכות דגים וגם נדנדות עץ לגינה. בשנים האחרונות התרחבה משמעותית זירת הנדנדות והתחדשה עם דגמים אטרקטיביים, שמוסיפים אפקט מעוצב לגינה. הנדנדה משמשת גם את הדיירים ואורחיהם לשעשוע ופנאי.

לפניכם סקירה קצרה של סוגים בולטים של נדנדות עץ וטיפים לבחירת הנדנדה האולטימטיבית עבורכם.

אילו נדנדות קיימות?

ישנם סוגים שונים של נדנדות לגינה הנבדלות זו מזו בגודל ובסגנון. קיימות נדנדות זוגיות-משפחתיות רחבות ונדנדות יחיד. נדנדה משפחתית (3 -4 מקומות ישיבה) מגיעה בממוצע ברוחב של 112 ס"מ, אורך 195 ס"מ וגובה של כ-170 ס"מ בעוד נדנדת יחיד מגיעה לרוב במידות של כ- 72 ס"מ אורך ו-90 ס"מ גובה.
מעבר למידות, המבנה הוא שונה: בנדנדת יחיד – המושב מותקן על גבי רגלי נדנדה בעוד בנדנדה משפחתית מדובר במושב רחב בתוך קונסטרוקציה של עמודים שמאפשר את התנופה.
הבדלים נוספים טמונים בחומר הגלם ממנו עשויות נדנדות העץ, כאשר ישנם מספר עצים הפופולאריים בזירת הנדנדות. טיק נחשב עץ ידידותי לסביבה, עמיד בפני תנאי מזג האוויר כולל מים, לחות, מזיקים שונים ועץ אורן שמצטיין במראה כפרי, עמיד אף הוא החוץ, נחשב חזק ועם זאת, הגמישות שלו מאפשרת ליצור אתו עיצובים רבים.
נבחרת הנדנדות מגיעות בשלל גילופים, מרווחים בין קורות העץ, גוונים שנעים בין בהיר לכהה, צבעים של עץ טבעי וניתן לבחור נדנדה בגוון אחיד וליצור משחקים מעניינים באמצעות הטקסטיל. לבחור ריפוד עם הדפסים גיאומטריים או בגוון המנוגד לצבע של הקונסטרוקציה של הנדנדה וכך לייצר אפקט עיצובי. ישנה אפשרות לשמור על קשר סגנוני בין גוון הגגון לריפוד או גם ביניהם ליצור ניגוד צבעוני.

בחירת והתאמת הנדנדה המבוקשת

אין כמו להתעורר בבוקר, להתנדנד, להירגע עם כוס קפה או לארח חברים ולנהל שיחה ערה תוך כדי נדנוד. מדובר באטרקציה לכל המשפחה, לקטנים ולגדולים. אך בבואכם לבחור נדנדה, חשוב שתתייחסו לפרמטרים שונים של פונקציונאליות ואסתטיקה. ראשית, מהבחינה הפרקטית, בארץ שטופת שמש כמו ישראל, חשוב להצטייד בנדנדת עץ המגיעה עם פתרון הצללה וקירוי – יריעת בד אטומה שמתאימה לשימוש בקיץ ובחורף או טוב מזה – גגון מתכוונן.
אם הנדנדה לא מגיע עם קירוי, ניתן להוסיף לה לרוב יריעות בעת הצורך. התייחסו גם לריפוד – יש שמעדיפים נדנדה חפה מריפוד, כאשר הישיבה מתבצעת על העץ עצמו ואחרים מעוניינים לשדרג את הישיבה המפנקת עם כריות בד. בחרו בד עמיד בשמש, קל לניקוי ורחיץ.
היות והנדנדה עשויה מעץ, חשוב לשמור עליו היטב ורצוי לבצע פעולות שימור באמצעות שימון העץ לאטימתו בפני פטריות, לחות ומזיקים וכן לצבוע אותו בצבעים המתאימים לעץ שנמצא בחוץ כדי למנוע מבעדו להתעוות במגע עם לחות.

התאימו את הנדנדה המבוקשת לגודל הגינה, כדי שלא תתפוס שטח מקום ותחסום את המרחב. פנו פריטים מסביב לנדנדה כך שגם בפעולה של נדנוד קדימה ואחור, יישמר מרחב תנועה ותמרון משמעותי. שימו לב גם למיקום הנדנדה ביחס לעצים בגינה, גדרות, הצללות חיצוניות.
חשוב להתייחס גם לנושא של בטיחות, בדקו שהקונסטרוקציה ההיקפית של הנדנה עומדת בצורה יציבה וגם באילו משקלים הנדנדה מסוגלת לעמוד, כדי שלא תכרע תחת העומס. פקטור קריטי נוסף הוא לדרך בה הנדנדה קשורה או מחוברת לקונסטרוקציה – האם החבל חזק וקשור היטב.

נדנדה היא ריהוט גן המתאים לכל המשפחה, מייצר תחושת חופש בגינה ומוסיף טאץ' עיצובי מיוחד לחצר.

 
 

הגינה הביתית היא שכיית חמדה אמתית. מקום להירגע וליהנות בו מזמן איכות תחת כיפת השמיים, בפרטיות המבוקשת ובמעטפת של טבע ושלווה. יש כל כך הרבה דרכים לשדרג את הגינה עם דשא, עציצים, ריהוט גן מסוגנן, עמדת ברביקיו, בריכות דגים וגם …

לפרטים נוספים צרו קשר