מהו דק סינטטי ולמי הוא מתאים

 

בעשור האחרון דקים הולכים וצוברים פופולאריות עד כי כיום אנו מוצאים דקים בגינות ומרפסות בבתים פרטיים רבים ובמגוון בתי עסק. ישנם שלל סוגי דקים אולם ניתן לחלקם לשתי קבוצות בסיסיות – דקים מעץ טבעי ודקים סינטטיים. דק עץ הוא כזה העשוי לוחות עץ מלא מסוג כלשהו (כגון אורן, איפאה, טיק, אלון וכו'), דק סינטטי הוא כזה העשוי לוחות מחומר סינטטי, לוחות אשר פותחו ויוצרו במיוחד לצורך זה.
מי שמעוניינים להקים דק נדרשים בראש ובראשונה להחליט אם הם מעדיפים דק מעץ או דק סינטטי דווקא (גם מי שמתכננים להתקין רצפת פרקט עץ צריכים לבצע בחירה ראשונית דומה). בפסקאות הבאות תמצאו מידע הנועד לסייע לכם לקבל החלטה מושכלת בעניין זה.

 

על ההבדלים בין סוגי הדקים השונים

כאמור, ישנם שלל סוגי דקים כאשר לכל אחד תכונות ייחודיות משלו. ככל שמדובר בדקים מעץ ניתן לבחור סוג עץ אשר יעניק את המראה המבוקש ותכונות העמידות הדרושות.

דק איפאה למשל נחשב לעמיד במיוחד, היות והאיפאה הוא עץ קשה ודחוס בעל שימון פנימי המעניק לו הגנה טבעית מפגעי מזג האוויר. חסרונו העיקרי של דק כזה הוא מחירו הגבוה יחסית.
דקים מחומר סינטטי נחשבים עמידים מאוד, קלים (וזולים) להקמה. חסרונם של דקים כאלה הוא שהם לעולם יוותרו "דמויי עץ" בלבד ואינם מעניקים את המגע והמראה הטבעי של עץ. חיסרון נוסף של דק סינטטי הוא שהוא אינו ניתן לחידוש, זאת לעומת רוב הדקים העשויים עץ הניתנים לחידוש באמצעות ליטוש ויישום גימור מחדש (בדרך כלל שמן דק או לכה מגוונת).

ניתן למצוא דקים סינטטיים בשלל גוונים, הדפסים ודוגמאות מוטבעות. גם מי שמחליטים להתעקש על דק מעץ טבעי יכולים לבחור מבין סוגי עץ שונים (כל אחד בעל מראה ותכונות משלו) ושלל גימורים אפשריים (סוג ואופן יישום הגימור מאפשר השגת גוון מבוקש ועמידות מיטבית).

חישובי עלות / תועלת


נקדים ונאמר שמכיוון שדק ישרת אותנו שנים רבות חשוב להימנע מבחירה המושפעת בעיקר מן המחיר. עם זאת לעלות יש ללא ספק מקום בין השיקולים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת סוג הדק שיוקם. באופן כללי מחירם של דקים סינטטיים (כולל התקנה) יהיה דומה לזה של דקים מעץ טבעי זול יחסית (דק מעץ אורן למשל). מחירי דק מעץ משתנים באופן משמעותי בהתאם לסוג העץ שנבחר.

באותו אופן בו ניתן לבדוק שאין מבקשים מאיתנו עבור פרקטים מחירים בלתי הוגנים כך גם בכל הקשור למחירי דקים. מומלץ לפנות ישירות למחסני עצים גדולים, דוגמת מחסן העץ "מי השרון" באזור התעשייה סגולה בפתח תקווה, המציעים גם לוחות דק סינטטיים ולהתרשם מן המחירים של הדגמים השונים תוך השוואת מחירים אלה למחירי הסוגים השונים של לוחות דק מעץ טבעי. בנוסף, נציגי המכירות במחסנים גדולים שכאלה הם מקור טוב למידע אודות תכונות סוגי לוחות הדק השונים, הסינטטיים ואלה מעץ טבעי כאחד.

 

לפרטים נוספים צרו קשר

 
 
 
   
דילוג לתוכן