עיצוב ותכנון גינות חסכוניות במים

 

אחד מסמלי הסטטוס המוכרים ביותר בעולם וכמובן גם בישראל, הוא לגור בבית פרטי עם גינה מטופחת, כשבעשור האחרון הצטרפו גם הפנטהאוזים ודירות הגן. הגינה מסמלת מקום רגוע ובעל אווירה נעימה, וכזו המעוצבת בהתאם לצרכי בני הבית, כך היא יכולה לספק את מירב התנאים לבילוי והנאה.

עיצוב גינות פרטיות הוא תחום רחב ובעל מגוון אופציות, סגנונות ויצירתיות, והוא מתבסס בעיקר על המתכנן, הצרכים והדרישות של בני הבית, תנאי השטח והאקלים וכמובן התקציב שעומד לרשות הפרויקט. סגנון הגינה חייב להתאים ולהשתלב עם הבית שסביבו או לצידו היא ממוקמת, וככל שההתאמה נכונה יותר, כך המראה המתקבל מושלם ומקצועי. תפקידו של מתכנן הגינה הוא ליצור תוכנית להקמת גינה שתכלול את כל האלמנטים הדרושים לה, תוך התחשבות בפרמטרים רבים שיכולים להשפיע על מראה הגינה העתידי ועל התחזוקה של הגינה לאורך השנים.

אחד מסגנונות הגינה הפופולאריים בתקופה האחרונה הן גינות חסכוניות במים. על סגנון זה וטיפים נוספים, במאמר שלפניכם.

מדוע יש צורך בגינה חסכונית במים?

יוקר המחייה הגבוה ומחירי המים שהרקיעו שחקים, הופכים את תחזוקת הגינה לנטל על תקציב המשפחה החודשי, ואפילו לסוג של מותרות. בנוסף לכך, האקלים הים תיכוני בישראל מספק לנו כמות משקעים מינימאלית ולכן נדרש משטר מים קפדני מכלל תושבי המדינה.

אחת השיטות הפשוטות ביותר לאפשר להמשיך לטפח את הגינה אך במקביל להפחית את ההוצאות, הוא להסב חלקים מהגינה לשטחים ללא צריכת מים. גינה יכולה להיראות ירוקה, רעננה ופורחת גם ללא צריכת מים גבוהה, וזאת בעזרת תכנון נכון ומוקפד, וחשיבה יצירתית.

טיפים לגינה חסכונית במים

1. הוספת שטחים עם חיפויי קרקע שונים. יש כיום מגוון חיפויי קרקע כגון: טוף, חצץ, חלוקי נחל, שברי טרקוטה, שבבי עץ ועוד, בעזרתם ניתן ליצור עיצובים יפים ומעניינים במיוחד. היתרון של חיפויי הקרקע הוא שהם שומרים על הלחות של הקרקע ולכן אם שותלים ביניהם פרחי עונה או צמחים שונים, נהנים מצריכת מים פחותה, וממראה מעוצב ויפה של הגינה. החיפויים משתלבים בגינה בצורה טבעית ונעימה וקיימים במגוון צבעים וגוונים לבחירתכם.

 

2. צמצום שטחים עם צמחיה בעלת צריכת מים גבוהה. לדוגמא: ניתן לשלב סלעיה מיוחדת ובה קקטוסים שכמעט אינם צורכים מים. כדאי להתייעץ במשתלה על צמחים חסכוניים במים ולהעדיף את קנייתם על פני צמחים אחרים.

 

3. כדאי לשלב פינות בגינה ובהן אלמנטים עיצוביים שונים כגון: נדנדה, ספסל, מזרקה, מפל, פסלים ועוד. אלמנטים אלו יצרו נקודות עניין משמעותיות ואטרקטיביות במיוחד בגינה ויאפשרו לוותר על שטחים ירוקים שצורכים כמויות מים רבות.

 

4. דשא סינטטי – דשא טבעי הינו צרכן מים גדול ולכן המגמה למעבר לדשא סינטטי היא ברורה כבר מיסודה. מעבר לכך, לדשא סינטטי יתרונות רבים אחרים ולכן הוא מאוד מומלץ על ידי בעלי המקצוע בתחום. אין תחליף לדשא שהוא ירוק 365 ימים בשנה, אינו צורך מים ותחזוקה, אין צורך לדשן או לכסח אותו, והמראה שלו מרהיב ללא כל מאמץ.

מאמר באדיבות – רפאל עיצוב גינות – Design Planet

 

 

לפרטים נוספים צרו קשר